Home Football

Football

Echipa Sfântul Gheorghe a învins-o în deplasare pe Petrocub

There are no translations available.

Echipa Sfântul Gheorghe Suruceni, situată pe locul doi în clasamentul campionatului naţional de fotbal, a învins-o în etapa a 18-ea, în deplasare, pe formaţia Petrocub Hânceşti, care ocupă locul trei.

Ambele goluri au fost marcate de Cemârtan în minutele 67 (contraatac la limita ofsaidului şi execuţie din careul de 16 metri), 70 (lovitură din prima de la câţiva metri de poartă în urma unei centrări).

„Mulţumesc spectatorilor pentru susţinere. Regret că i-am dezamăgit cu rezultatul înregistrat. Jucătorii au evoluat la nivel maxim, dar Sfântul Gheorghe a fost mai bună în acest meci. Sper să tragem concluzii corecte în urma acestei înfrângeri", a declarat la conferinţa de presă antrenorul echipei Petrocub, Lilian Popescu.

„Au fost două reprize diferite. Partenera de întrecere a avut de asemenea ocazii de a marca, dar jocul, de regulă, se uită, iar rezultatul înregistrat rămâne. Esenţialul este că am jucat foarte disciplinat şi am învins”, a spus antrenorul formaţiei Sfântul Gheorghe, Serghei Cebotari.

Tribunele stadionului din Hânceşti au fost aproape pline.

În celelalte partide au fost consemnate următoarele rezultate: Speranţa Nisporeni – Codru Lozova 1-0, Zimbru Chişinău – Dinamo-Auto Tiraspol 2-2, Sheriff Tiraspol – Milsami Orhei 2-1.

Clasamentul campionatului are următoarea configuraţie: Sheriff – 48 de puncte, Sfântul Gheorghe – 37 p., Petrocub – 31 p., Milsami – 29 p., Speranţa – 22 p., Dinamo-Auto – 22 p., Zimbru – 10 p., Codru – 3 p.

FCSB-Poli Iaşi, scor 1-2, în etapa a şasea din Liga 1

FCSB a pierdut meciul cu Poli Iaşi, scor 1-2, disputat la Piteşti, în etapa a şasea din Liga 1° României.

Scorul a fost deschis de Cosmin Frăsinescu, în minutul 41, care a primit o centrare în careu de la Andrei Cristea şi l-a învins pe Andrei Vlad. FCSB a restabilit egalitatea în minutul 52, prin Florin Tănase, care a transformat o lovitură de la 11 metri.

În minutul 73, Poli Iaşi a reuşit golul victoriei. Florian Loshaj a expediat un şut de la distanţă şi a beneficiat de gafa portarului Andrei Vlad, care a scăpat mingea în poartă.

S-a terminat 2-1 pentru Poli Iaşi, iar moldovenii urcă pe locul 2, fiind la egalitate cu liderul CFR Cluj, ambele având 14 puncte acumulate în primele şase etape.

De partea cealaltă, FCSB se află la a patra înfrângere consecutivă în campionat şi ajunge pe locul 11 în Liga 1, având doar patru puncte acumulate în şase runde.

Complexul sportiv din Glodeni a fost reconstruit

Chişinău, 13 aug. /MOLDPRES/. Complexul sportiv din Glodeni a fost reconstruit, iar luni, 12 august a avut loc darea lui în folosință, relatează MOLDPRES cu referire la surse din cadrul federației naționale de profil.

La ceremonie a participat și președintele Federației Moldovenești de Fotbal, Leonid Oleinicenco. ”Complexul este unul din primele dintr-un proiect de dezvoltare a infrastructurii sportive regionale din țara noastră susținut de federație. El va contribui la dezvoltarea sustenabilă a fotbalului moldovenesc, asigurând accesul unui număr important de fotbaliști tineri și profesioniști la o infrastructură sportivă modernă. Fotbalul este un sport al tuturor, de aceea, sunt sigur, existența unui centru sportiv de asemenea anvergură va aduce satisfacție nu doar jucătorilor, ci și suporterilor pe care îi așteptăm să-și susțină echipele din localitate”, a declarat la festivitate oficialul.

Reconstrucția noii arene a fost posibilă și datorită acordului de parteneriat și fraternitate cu județul Bistrița-Năsăud (România), care a finanțat cu 280.000 de euro lucrările de reparație. Edificiul sportiv are o capacitate de 1450 locuri și va găzdui meciurile de acasă ale echipei de seniori Grănicerul Glodeni, care evoluează în Divizia A, precum și partidele cu participarea sutelor de copii și juniori din cadrul clubului. La ceremonie au participat și reprezentanți ai autorităților publice locale din Glodeni și Bistrița-Năsăud.

“Cu eforturi comune am reușit să realizăm acest proiect. Acum, suntem încrezători că putem atrage în tribunele stadionului cât mai mulți suporteri, de la mic la mare”, a declarat Nicolai Reaboi, președintele FC Grănicerul. La finele ceremoniei a avut loc un meci amical internațional disputant Grănicerul Glodeni și Gloria Bistrița, încheiat cu victoria oaspeților, scor 4-1.

Naționala de fotbal a Algeriei a cucerit Cupa Africii pe Națiuni

Naționala de fotbal a Algeriei a cucerit Cupa Africii pe Națiuni după o pauză de 29 ani. În finala disputată la Cairo, algerienii au învins reprezentativa Senegalului cu 1-0. Bounedjah a marcat singurul gol al partidei în minutul 2. Şutul lui a fost deviat de fundaşul senegalez Sane şi l-a lăsat fără replică pe portar.

Naţionala Senegalului a ratat ocazii bune de gol prin Niang şi Sabali. În repriza secundă, arbitrul a dictat penalti pentru trupa pregătită de Aliou Cissé, după un henţ  în careu, însă, după ce a consultat sistemul VAR, centralul a anulat lovitura de la 11 metri.

Naţionala Algeriei a cucerit trofeul pentru a doua oară în istorie. După meci mii de suporteri algerieni, stabiliţi în Franţa, au sărbătorit triumful favoriţilor cu torţe şi fumigene în oraşele Lyon, Marsilia şi Paris.

Sărbătoarea a fost marcată şi de unele altercaţii între fani si poliţie. Cei mai agresivi suporteri au fost dispersaţi rapid de forţele de ordine, care au folosit gaze lacrimogene.

198 de persoane au fost reţinute în urma incidentelor. Următoarea ediţie a Cupei Africii pe Naţiuni va avea loc în 2021, în Camerun.

FMF a reziliat contractul cu antrenorul Alexandru Spiridon

Federația Moldovenească de Fotbal (FMF) a reziliat de comun acord contractul cu antrenorul echipei naționale, Alexandru Spiridon, relatează MOLDPRES.

Comitetul Executiv a considerat nesatisfăcătoare rezultatele obținute de selecționata moldoveană. Alexandru Spiridon a fost instalat în funcţie în luna ianuarie a anului 2018. Lotul pregătit de el a disputat 16 meciuri în care a obţinut 3 victorii, a înregistrat 5 remize şi a suferit 8 înfrângeri.

"Comitetul de Antrenori a apreciat nesatisfăcătoare evoluția echipei naționale. Avem un singur meci pozitiv, cel cu Andorra, jucat în zece. Respectiv, trebuia să luăm măsuri şi decizii", a declarat pentru mass-media președintele FMF, Leonid Oleinicenco.

Alexandru Spiridon nu a făcut declarații pentru presă. Anterior el a declarat, în repetate rânduri, că nu se ține cu orice preț de postul antrenorului-șef al echipei naționale.

Antrenor-șef interimar a fost numit ucraineanul Simion Altman, care exercita funcția directorului selecționatelor moldovene. Următorul meci din cadrul preliminariilor Campionatului Eurpean-2020, echipa națională îl va susține pe 7 septembrie cu reprezentativa Islandei, la Reykiavik.