Home Football Cristiano Ronaldo, un nou record fotbalistic

Cristiano Ronaldo, un nou record fotbalistic

There are no translations available.

Real Madrid este prima finalistă a Ligii Campionilor la fotbal, după ce a surclasat pe Bayern Munchen cu scorul de 4-0 (3-0), marți seara, pe ''Fussball Arena'', în manșa secundă a semifinalelor.

Real, învingătoare în primul meci cu 1-0, a făcut un excelent meci tactic și s-a impus prin golurile marcate de Sergio Ramos (16, 20) și Cristiano Ronaldo (34, 90).

Prima ocazie a oaspeților a fost semnată de galezul Bale, care nu a reușit să nimerească poarta părăsită de Neuer, ieșit la respingere (9).

Madrilenii au marcat apoi două goluri aproape identice, prin fundașul Sergio Ramos (16, 20), ambele din faze fixe, prima oară după un corner bătut de Modric, iar a doua oară în urma unei lovituri libere executate de Di Maria.

Campioana Europei a încercat să revină în joc, dar singura acțiune notabilă a fost un șut al lui Ribery care a trecut prin fața porții (25).

Real a continuat raidurile sale deosebit de periculoase, dar Ronaldo a ratat de puțin ținta (27), după care portughezul a înscris al treilea gol al echipei ''merengue'', din pasa lui Bale (34). Pentru Cristiano Ronaldo, Balonul de Aur 2013, a fost al 15-lea gol marcat în actuala ediție de Champions League — nou record într-o singură stagiune a principalei competiții continentale intercluburi. Ronaldo a mai avut o ocazie bună de gol pînă la pauză (37).

În repriza secundă, Real Madrid a jucat la conservarea rezultatului, Bayern a fost mai atentă și a încercat să limiteze proporțiile dezastrului, însă nu a reușit să marcheze nici măcar o singură dată. Cea mai mare ocazie a echipei antrenate de Guardiola a fost șutul cu efect al lui Robben (57), care a ocolit de puțin poarta lui Casillas. Iker Casillas a fost la post în min. 60, când a respins șutul lui Ribéry la colțul scurt, după care a reținut în doi timpi mingea expediată de la distanță de Toni Kroos (64). Goetze a avut și el o oportunitate la scurt timp de la intrarea pe gazon, însă a trimis peste poartă (76).

Ronaldo a mai marcat o dată, în min. 90, din lovitură liberă. Bavarezii au rămas cu palida consolare a posesiei superioare, 64% față de 36%, una fără rezultate.

În finala programată pe ''Estadio Da Luz'' din Lisabona, pe 24 mai, Real va înfrunta pe Atletico Madrid sau pe Chelsea, după ce primul joc dintre cele două s-a încheiat la egalitate, 0-0, pe ''Vicente Calderon''. Pentru Real va fi prima finală de Champions League după o pauză de 12 ani.