Home Football Franţa şi Germania s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

Franţa şi Germania s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

There are no translations available.

Reprezentativele de fotbal ale Franţei şi Germaniei au promovat ieri în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, care se desfăşoară în Brazilia.

Franţa s-a calificat după ce a învins, la Brasilia, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata Nigeriei, în optimile competiţiei.

Golurile au fost marcate de Paul Pogba, în minutul 79 şi Yobo - autogol, în minutul 90+2.

Franţa: Lloris - Debuchy, Koscielny, Varane, Evra - Cabaye, Pogba, Matuidi - Valbuena (Sissoko '90+3), Giroud (Griezmann '62), Benzema. Selecţioner: Didier Deschamps.

Nigeria: Enyeama - Ambrose, Yobo, Omeruo, Oshaniwa - Odemwingie, Onazi (Gabriel '59), Musa, Mikel, Moses (Nwofor '89) - Emenike. Selecţioner: Stephen Keshi.

Cartonaş galben: Matuidi '55.

Arbitri: Mark Geiger (SUA) - Mark Sean Hurd (SUA), Joe Fletcher (Canada) - Alireza Faghani (Iran).

Reprezentativa Germaniei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale în urma victoriei din meciul cu selecţionata Algeriei, scor 2-1, după prelungiri, luni, la Porto Alegre, în optimile competiţiei.

Pentru Germania au marcat Schurrle '92 şi Ozil '119, iar pentru Algeria a înscris Djabou '120+2.

Germania: Neuer - Mustafi (Khedira '70), Mertesacker, Boateng, Höwedes - Schweinsteiger (Kramer '109), Lahm, Kroos - Özil, Müller, Götze (Schurrle '46). Selecţioner: Joachim Löw.

Algeria: Mbolhi - Mandi, Mostefa, Belkalem, Halliche (Bougherra '97), Ghoulam - Lacen - Taider (Brahimi '78), Feghouli, Slimani - Soudani (Djabou '100). Selecţioner: Vahid Halilhodzici.

Cartonaşe galbene: Lahm '107 / Halliche '42.

Arbitri: Sandro Ricci (Brazilia) - Emerson De Carvalho (Brazilia), Marcelo Van Gassel (Brazilia) - Walter Lopez (Guatemala).

În sferturile de finală reprezentativa Germaniei va întîlni selecţionata Franţei.