Home Other sports Various Daniel Cataraga, campion mondial la greco-romane (Under-23)

Daniel Cataraga, campion mondial la greco-romane (Under-23)

There are no translations available.

Luptătorul moldovean de stil greco-roman, Daniel Cataraga (71 kg) a cucerit ieri seara, la Bydgoszcz (Polonia), titlul de campion mondial Under-23.

În calea sa spre prima treaptă a podiumului de premiere el i-a învins, în ordine, pe Artur Politaiev (Ucraina, 4-0), Farshad Belfaken (Iran, 7-0), Riccardo Abbrescia (Italia, 9-8) și Robert Fritsch (Ungaria, 5-0).

Performerul este elevul antrenorului emerit Mihail Cucu, profesor la Liceul Internat Republican cu Profil Sportiv. În august curent s-a clasat pe locul 5 la Campionatul Mondial de la Paris (Franța).

La campionat urmează să mai participe Igor Chichioi (59 kg), Valeriu Toderean (66 kg), Viorel Burduja (80 kg).

După încheierea turneului de lupte greco-romane în concurs se vor încadra luptătorii de stil liber și reprezentantele luptelor feminine.

Cel mai bun luptător moldovean de stil greco-roma este Serghei Mureico, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Atlanta (1996, SUA) la categoria supergrea.