Home Other sports Various Djokovic, eliminat în optimile de finală la Mastersul 1.000 ATP de la Miami

Djokovic, eliminat în optimile de finală la Mastersul 1.000 ATP de la Miami

There are no translations available.

Tenismanul sârb Novak Djokovic, numărul unu mondial, a fost eliminat în optimile de finală ale turneului ATP Masters 1.000 de la Miami (Florida), dotat cu premii totale în valoare de 8.359.455 dolari, fiind învins în trei seturi, 1-6, 7-5, 6-3, de spaniolul Roberto Bautista Agut, într-o partidă disputată marţi, scrie agerpres.ro.

Djokovic, care a câştigat de şase ori această competiţie în cariera sa, s-a înclinat după două ore şi 29 minute în faţa lui Bautista, ocupantul locului 25 în clasamentul ATP, care l-a mai învins pe sârb anul acesta şi în semifinalele turneului de la Doha.

"Nole" a dominat cu autoritate primul set, în care a cedat un singur ghem, dar apoi serviciul său s-a dereglat, permiţându-i jucătorului iberic să revină în joc şi să câştige meciul, care a fost întrerupt timp de 30 de minute în setul secund, din cauza ploii.

"După pauză, mi-am pierdut elanul, mi-am pierdut ritmul. I-am oferit ceva mai mult spaţiu, iar el a profitat... Este cu siguranţă vina mea, pentru că nu trebuia să pierd acest meci. Am avut multe ocazii, pe care nu am reuşit să le concretizez", a declarat Dejokovic.

Bautista îl va înfrunta în sferturile de finală pe americanul John Isner, favoritul numărul 7, care s-a impus greu, cu 7-6 (7/5), 7-6 (7/3), în faţa britanicului Kyle Edmund (nr.19).

Rezultate - optimi de finală:
Roberto Bautista Agut (Spania/N.22) - Novak Djokovic (Serbia/N.1) 1-6, 7-5, 6-3
John Isner (SUA/N.7) - Kyle Edmund (Marea Britanie/N.19) 7-6 (7/5), 7-6 (7/3)
Felix Auger-Aliassime (Canada) - Nikoloz Basilaşvili (Georgia/N.17) 7-6 (7/4), 6-4
Borna Coric (Croaţia/N.11) - Nick Kyrgios (Australia/N.27) 4-6, 6-3, 6-2
Kevin Anderson (Africa de Sud/N.6) - Jordan Thompson (Australia) 7-5, 7-5
Denis Shapovalov (Canada/N.20) - Stefanos Tsitsipas (Grecia/N.8) 4-6, 6-3, 7-6 (7/3)
Frances Tiafoe (SUA/N.28) - David Goffin (Belgia/N.18) 7-5, 7-6 (8/6)