Home

Site-ul oficial al Federaţiei Naţionale de Hochei pe Gheaţă din Republica Moldova

Blues din Missouri a dispus cu 4-3 de Dallas Stars

There are no translations available.

Saint Louis Blues au preluat conducerea în confruntarea cu Dallas Stars în sferturile de finală ale Cupei Stanley. Echipa din statul Missouri a câştigat în deplasare cu 4-3 cea de-a treia partida şi are 2-1 la general.

Spre deliciul celor aproape 18 mii de suporteri prezenţi în tribune, formaţiile au înscris câte două goluri, de fiecare dată gazdele egalând, iar oaspeţii preluând din nou conducerea.

Eroul disputei în cauză a fost Patrick Maroon, care a adus victoria lui Saint Louis Blues cu 1 minut şi 38 de secunde până la final.

Cea de-a parta confruntare este programată pentru 2 mai şi se va disputa la Dallas.

În semifinale se va califica echipa ce obţine prima patru victorii în serie.

Ultima actualizare (Vineri, 03 Mai 2019 08:23)

WASHINGTON CAPITALS, ELIMINATĂ din Cupa Stanley

Surpriză de proporții în Cupa Stanley. Deținătoarea trofeului Washington Capitals a fost eliminată din competiție chiar în prima rundă din play-off, după ce a fost învinsă în meci decisiv de Carolina Hurricanes cu 4-3.

Începutul partidei a fost promițător pentru hocheiștii din Washington. Gazdele au condus cu 2-0 în prima repriză prin golurile marcate de Andre Burakowsky și Tom Wilson.

Hurricanes au redus din handicap în partea a doua prin Sebastian Aho. Evgheni Kuznețov a dus scorul la 3-1, însă oaspeții au răspuns imediat prin golul marcat de Teuvo Teravainen.

Jordan Staal a restabilit egalitatea în cea de-a treia repriză și a dus disputa în overtime. Carolina Hurricanes a dat lovitura în prelungiri, atunci când Brock McGinn a marcat golul calificării.

Carolina Hurricanes s-a impus la general cu scorul de 4-3, iar în turul doi va înfrunta pe New York Islanders.

Actuala ediție a playoff-ului NHL este până acum plină de surprize, toate echipele câștigătoare ale diviziilor în sezonul regulat fiind eliminate.

Ultima actualizare (Marţi, 30 Aprilie 2019 17:53)

CAPITALS, ÎNVINŞI CATEGORIC

Washington Capitals, deţinătoarea Cupei Stanley, a suferit o înfrângere usturătoare în al treilea meci al seriei cu formaţia Carolina Hurricanes, scor 0-5. Foegele şi Hamilton au marcat câte două goluri, iar McGinn a înscris o dată.

Starul lui Capitals, rusul Alexander Ovecikin a avut o prestaţie modestă, iar în prima repriză l-a bătut pe jucătorul echipei adverse, compatriotul Andrei Svecinikov.

Ambii jucători au fost eliminaţi pentru 5 minute. Capitals conduc la general cu 2-1.

Într-un alt meci, Toronto Maple Leafs au dispus de Boston Bruins, scor 3-2. Moore, Matthews şi Johnsson au înscris pentru formaţia canadiană, iar Krejci şi Coyle au marcat pentru oaspeţi.

Maple Leafs conduc în serie cu 2-1.

Ultima actualizare (Miercuri, 17 Aprilie 2019 20:17)

La mulți ani, maestre!

Astăzi, compozitorul, muzicianul și îndrăgitul meu prieten Eugen Doga atinge frumoasa vârstă de 82 de ani. Probabil ziua în care s-a născut marele artist nu este o simplă coincidență. Așa cum 1 martie marchează venirea primăverii, reînvierea naturii, căldura, așa și geniul nostru - ne mângâie și ne încălzește sufletele cu impresionantele sale acorduri.

Apropo, noi am reușit să-i facem Domniei Sale și o mică surpriză. Deoarece este unul din călătorii fideli ai CFM, astăzi, după nouă revenire din țările vecine, ilustrul compozitor a fost întâmpinat pe peronul gării cu faimoasele sale melodii răsunând în boxe, cu un buchet de flori și cu multă-multă recunoștință din partea colectivului de la CFM.

Maestre, să vă vedem mereu atât de pozitiv precum v-am cunoscut și să ne bucurați cu talentul dvs. încă mulți ani de acum încolo!

Ultima actualizare (Luni, 04 Martie 2019 23:04)

Gloria Chişinău a efectuat un cantonament în România

Echipa moldoveană de hochei pe gheaţă Gloria Chişinău (minicadeţi) a revenit din cantonamentul efectuat în România.

„Am efectuat un stagiu de pregătire la Galaţi şi Brăila la care au participat echipe din diferite oraşe din România inclusiv 6 din Bucureşti. A fost un cantonament foarte util, necesar. Am disputat mai multe partide. La vârsta respectivă a jucătorilor echipelor (până la 10 ani) nu se consemnează oficial rezultatele înregistrate. Important este să jucăm, să fie consolidtaă în continuare pasiunea jucătorilor pentru hocheiul pe gheaţă”, a declarat la revenire pentru agenţie antrenorul formaţiei Gloria, Aurel Cerguţă.

Primul club de hochei pe gheaţă din Republica Moldova a fost inaugurat pe 19 mai 2007 la patinoarul Bravo din capitală.

În 2010 în ţară existau şase cluburi de hochei pe gheaţă, iar Dinamo Chişinău a devenit vicecampioană a României, categoria de vârstă până la 12 ani. În 2010 a fost creată echipa Platina Chişinău, care a cucerit titlul de campioană a României, Under-18, ediţia 2010-2011. În prezent există doar formaţia Gloria Chişinău.

Ultima actualizare (Joi, 28 Februarie 2019 21:20)