Home Fotbal Barcelona şi Ajax s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor

Barcelona şi Ajax s-au calificat în semifinalele Ligii Campionilor

There are no translations available.

Barcelona şi Ajax sunt primele semifinaliste din Liga Campionilor. Spaniolii au câştigat cu 3-0 returul cu Manchester United, în timp ce olandezii au trecut cu 2-1 de Juventus.

După 1-0 în Anglia, Barcelona începea cu prima şansă meciul doi cu Manchester United. Catalanii au presat puternic încă din debutul partidei de pe Camp Nou, iar până în minutul 20 au marcat de două ori, prin Messi. În repriza secundă, Barcelona a mai puncat prin Coutinho, în minutul 61.

Ajax a produs încă o surpriză în Liga Campionilor. Dacă în optimi a eliminat-o pe Real Madrid, acum a trecut de Juventus. În tur, scorul a fost 1-1, iar returul din Italia începea cu un mic dezavantaj pentru lăncieri. Mai mult, marţi seară scorul a fost deschis de gazde, prin Ronaldo, care a marcat cu capul în minutul 28. Ajax a revenit pe tabelă în minutul 34, prin De Beek. După pauză, de Light a punctat decisiv în minutul 67 şi i-a trimis pe olandezi în semifinale.