Home Noutăţi Noutăţi WASHINGTON CAPITALS, ELIMINATĂ din Cupa Stanley

WASHINGTON CAPITALS, ELIMINATĂ din Cupa Stanley

There are no translations available.

Surpriză de proporții în Cupa Stanley. Deținătoarea trofeului Washington Capitals a fost eliminată din competiție chiar în prima rundă din play-off, după ce a fost învinsă în meci decisiv de Carolina Hurricanes cu 4-3.

Începutul partidei a fost promițător pentru hocheiștii din Washington. Gazdele au condus cu 2-0 în prima repriză prin golurile marcate de Andre Burakowsky și Tom Wilson.

Hurricanes au redus din handicap în partea a doua prin Sebastian Aho. Evgheni Kuznețov a dus scorul la 3-1, însă oaspeții au răspuns imediat prin golul marcat de Teuvo Teravainen.

Jordan Staal a restabilit egalitatea în cea de-a treia repriză și a dus disputa în overtime. Carolina Hurricanes a dat lovitura în prelungiri, atunci când Brock McGinn a marcat golul calificării.

Carolina Hurricanes s-a impus la general cu scorul de 4-3, iar în turul doi va înfrunta pe New York Islanders.

Actuala ediție a playoff-ului NHL este până acum plină de surprize, toate echipele câștigătoare ale diviziilor în sezonul regulat fiind eliminate.