Home Alte sporturi Box

Box

Micul triumf de la Kaunas va deveni mare la Harkov?

There are no translations available.

Boxerii moldoveni Veaceslav Gojan (56 kg), Dumitru Galagoț (64 kg) și Victor Carapcevschi (75 kg). Mebri ai Școlii specializate din Grimăncăuți (Briceni), au devenit cîștigători ai turneului internațional ”Algirdas Socikas”, desfășurat la Kaunas (Lituania).

Mihail Cvasiuc (60 kg) s-a clasat pe locul doi, iar Vasile Belous (69 kg) și Alexei Zavatin (plus 91 kg) s-au situat pe locurile trei.

Veaceslav Gojan (în imagine) a fost desemnat cel mai bun boxer al turneului. Dumitru Galagoț l-a învins în semifinală pe reprezentantul gazdelor, Evaldas Petrauskas, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Londra (2012). ”Este un succes. Voi face tot posibilul ca toți membrii lotului național să se afle într-o formă sportivă maximă și la Campionatul European de la Harkov (Ucraina), care se va desfășura luna viitoare”, a declarat antrenorul emerit Petru Caduc.

Cel mai bun boxer moldovean este Veaceslav Gojan, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Beijing (2008), campion european (Ankara, 2010), angajat în echipa sportivă a Departamentului Trupelor Speciale de Carabinieri.

Algirdas Socikas a fost sextuplu campion al Uniunii Sovietice la categoria grea, dublu campion european (1953, 1955), ocupant al locului cinci la Jocurile Olimpice din 1952. A fost decorat cu ordinul Comitetului Internațional Olimpic ”Fair Play”. Turneul consacrat memoriei lui s-a desfășurat a 21-a oară.

Dumitru Galagoț a fost desemnat cel mai tehnic boxer la turneul ”Beogradski Pobednik”

Dumitru Galagoț (64 kg) a fost desemnat cel mai tehnic boxer la turneul ”Beogradski Pobednik”, încheiat pe 30 aprilie la Belgrad (Serbia), relatează MOLDPRES.

El a cucerit un trofeu special oferit de organizatori grație victoriilor obținute într-o manieră foarte convingătoare în toate meciurile disputate: 5-0 cu Lazar Stanojevic (Serbia), Grigoriy Lizunenko (Rusia), 4-1 cu Joedison Teixiera (Brazilia) în semifinală și 5-0 în finala cu Richard Kovacs (Ungaria). ”A demonstrat că se află într-o formă sportivă excelentă”, a declarat pentru agenție de la Belgrad Antrenorul Emerit Petru Caduc.

Veaceslav Gojan (56 kg), Mihail Cvasiuc (60 kg) și Alexei Zavatin (plus 91 kg) au obținut medaliile de bronz, cedînd în semifinale.

Vasile Belous (69 kg) a învins în primul meci, dar și-a spart arcada și în partida a doua a abandonat. Victor Carapcevschi (75 kg) a învins în primul meci și a cedat într-al doilea.

Turneul a reunit peste o sută de boxeri din 18 țări.

Lotul național a participat a zecea oară la turneul ”Beogradski Pobednik”. Cîștigători în anii precedenți au devenit Vitalie Grușac, Veaceslav Gojan, Vasile Belous. Dumitru Galagoț a învins la acest turneu și în 2015.

Mihai Leu, în dialog cu Mihai Nistor, singurul boxer român la JO de la Rio 2016

Ales în urmă cu doar cîteva zile preşedinte de onoare al Federaţiei Române de Box, Mihai Leu şi-a intrat deja în pîine. Primul campion mondial la profesionişti pentru România l-a vizitat la antrenamente pe Mihai Nistor, singurul boxer român la Jocurile Olimpice de la Rio 2016.

Deşi a suferit trei operaţii în ultimii ani pentru a scăpa de cancerul la colon, Leu (48 ani) este încă într-o formă fizică de invidiat şi i-a arătat cîteva din schemele sale secrete campionului mondial AIBA la supergrea.

"A fost o oportunitate frumoasă şi benefică pentru viitor să ne antrenăm puţin împreună. Sper să mai avem ocazia. Mihai are un magazin foarte bogat de cunoştinţe de box, performanţa din spate rămîne indiferent de vîrstă şi cred că ar mai face faţă în ring măcar 1-2 reprize", l-a lăudat în glumă Mihai Nistor pe colegul său inedit de pregătire.

Leu este convins la rîndul lui că Mihai Nistor are toate calităţile pentru a aduce prima medalie olimpică de aur pentru boxul românesc după jumătate de secol (Nicolae Linca - Melbourne 1956). Pentru asta face un însă un apel la o reconciliere a tuturor oamenilor din box, un domeniu măcinat de scandaluri interne în ultimii ani. "Am lipsit o perioadă din lumea boxului românesc şi am rămas chiar emoţionat când am fost ales preşedinte de onoare (vineri, la Piatra Neamţ) cu unanimitate de voturi. Sper să pot pune umărul la redresarea boxului, ar trebui să ne unim cu toţii, să facem o echipă puternică în care să revină şi Francisc Vaştag, Adrian Diaconu, Leonard Doroftei şi alţi boxeri care au adus glorie României. Împreună, am avea un viitor frumos în box", a precizat Mihai Leu.

Fost campion naţional de raliuri, Mihai Leu va organiza în 2017 şi două etape din campionatul naţional de raliuri: (Raliul Aradului KIA 2-3 iunie) şi Raliul Sibiului UNICREDIT Leasing (7-8 octombrie). De partea cealaltă, Mihai Nistor se pregăteşte acum pentru "Centura de Aur" de la Iaşi (9-13 mai).

Lotul național de box s-a deplasat la Belgrad

Echipa națională de box, însoțită de Antrenorul Emerit Petru Caduc, a plecat la Belgrad (Serbia) pentru a participa la tradiționalul turneu ”Beogradski pobednik”, relatează MOLDPRES.

Din componența ei fac parte următorii pugiliști: Veaceslav Gojan (56 kg), Mihail Cvasiuc (60 kg), Dumitru Galagoț (64 kg), Vasile Belous (69 kg), Victor Carapcevschi (75 kg) și Alexei Zavatin (plus 91 kg).

”Am efectuat în ajun un cantonament la Grimăncăuți (Briceni) în comun cu selecționata Belarusului și un grup de boxeri valoroși din România. La turneul de la Belgrad urmează să vedem roadele acestei colaborări, asupra căror lucruri, aspecte ale pregătirii tehnico-tactice mai trebuie să muncim la antrenamente. Obiectivul principal al anului este evoluarea reușită la Campionatul European, care se va desfășura la finele lunii mai la Harkov (Ucraina)”, a declarat în ajunul deplasării pentru agenție tehnicianul Petru Caduc.

Potrivit lui, după turneul de la Belgrad, lotul național va mai concura pe 9-13 mai la turneul ”Centura de aur”, programat pentru Iași (România). ”Acest concurs va fi ultimul test în ajunul deplasării la Europene”, a precizat sursa citată.

Lotul național va participa a zecea oară la turneul ”Beogradski pobednik”. Premianți în anii precedenți au devenit Vitalie Grușac, Veaceslav Gojan, Mihail Muntean, Vasile Belous. Competiția se va desfășura pe 27-30 aprilie.

Dorin Bucșa, medaliat cu bronz la Europenele de box U-22

Boxerul moldovean Dorin Bucșa (60 kg) a devenit ieri medaliat cu bronz la Campionatul European Under-22, care se desfășoară la Brăila (România), relatează MOLDPRES.

El a avut șansa  de a urca mai sus pe podiumul de premiere, dar în semifinală a fost declarat de arbitri învins cu scorul 3-2 în meciul disputat cu Shamil Askerov din Federația Rusă.

Pînă la această partidă boxerul moldovean i-a învins pe Francesco Iozia (Italia) cu scorul 4-1 și pe Yaheni Shabelnik din Belarus (5-0). Performerul este originar din Hîncești și este antrenat de Igor Untilă. În palmaresul său figurează și titlul de campion european de tineret. La ediția din anul curent a campionatului național de seniori i-a cedat în semifinală lui Vadim Ivaniuc din Grimăncăuți. Dorin Bucșa este singurul boxer moldovean medaliat la această ediție a Europenelor. După primele meciuri disputate au părăsit campionatul toți reprezentanții lotului național.

Campionatul a reunit 195 boxeri din 38 de țări și se va încheia pe 22 martie.

Cel mai bun boxer moldovean este Veaceslav Gojan, originar din Grimăncăuți, angajat în echipa sportivă a Departamentului Trupelor Speciale de Carabinieri. El este medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Beijing (China) și campion european (Ankara, 2011).