Home Alte sporturi Tenis de masă Andrei Puţuntică şi Olga Blizneţ au cucerit titlurile de campioni naţionali la tenis de masă

There are no translations available.

Andrei Puţuntică, originar din Călăraşi, şi Olga Blizneţ (Dubăsari) au obţinut în week end, la Bălţi, titlurile de campioni naţionali la tenis de masă, proba individual, relatează MOLDPRES.

Andrei Puţuntică şi-a mai adjudecat două titluri supreme. El a devenit campion la proba dublu masculin în pereche cu Vladislav Ursu din capitală şi a urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere la proba mixt în pereche cu Ecaterina Jibric (Chişinău).

Olga Blizneţ a triumfat la încă o probă, dublu feminin, jucând în pereche cu concitadina Alexandra Chiriacova.

În turneul masculin au concurat 50 de jucători, care iniţial au fost repartizaţi în opt grupe. Primi doi din fiecare serie promovau în faza finală, pe tabloul principal. În finală Andrei Puţuntică l-a învins cu scorul 4-3 pe Vladislav Ursu. El a fost condus cu 3-2, dar a reuşit să răstoarne spectaculos situaţia de la masa de joc în favoarea sa. Pe locul trei s-a situat Denis Ţerna, care l-a devansat cu scorul 4-2 pe Eugen Coşiug.

Un onorabil loc şase a ocupat şi maestrul internaţional Vladimir Semipeadnâi în vârstă de 58 de ani, preşedintele federaţiei naţionale de profil.

În concursul feminin au evoluat 20 de jucătoare repartizate în cinci grupe. În faza finală au fost admise opt cele mai bune dintre ele, care au jucat conform sistemului fiecare cu fiecare. Olga Blizneţ. Alexandra Chiriacova şi Ecaterina Jibric au repurtat câte 6 victorii şi au suferit câte o înfrângere. Conform criteriului suplimentar de departajare - setaverajul – primul loc i-a  revenit Olgăi Blizneţ, care a fost urmată pe podiumul de premiere, în ordine, de Alexandra Chiriacova şi Ecatrina Jibric.

„A fost un campionat interesant. Multe meciuri interesante au avut loc în turneul masculin, dar şi finalul concursului feminin a fost intrigant”, a declarat pentru agenţie preşedintele federaţiei de profil din municipiul Chişinău, Marc Granovschi, prezent la campionat.

Ediţia recentă a campionatului a fost a 25-ea. Andrei Puţuntică este legitimat în prezent la un club din Germania. El este campion european de minicadeţi (Strasburg, 2010), medaliat cu argint cu selecţionata Europei la Campionatelor continentelor, rezervate minicadeţilor, unde a ocupat şi primul loc în concursul de dublu masculin cu Cristian Pletea (România), ocupant al locului trei la Europenele de juniori (2017) la proba dublu masculin cu Istvan Molnar (Ungaria).

Olga Blizneţ activează antrenor la Şcoala specializată din Dubăsari. Este multiplă campioană naţională, medaliată cu bronz la Europenele de  juniori (Istanbul, 2010), ocupantă a locului cinci la prima ediţie a Jocurilor Olimpice de tineret (Singapore, 2010).