Home Alte sporturi Diverse Alexandru Șpac, locul 5 la Olimpiadă

Alexandru Șpac, locul 5 la Olimpiadă

There are no translations available.

Halterofilul moldovean Alexandru Șpac (77 kg), originar din Bălți, s-a situat ieri pe locul 5 la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

El a fructificat maximal cinci din cele șase apariții pe podiumul de concurs. Unica ratare a avut-o la proba smuls (a treia încercare) la greutatea de 158 kilograme. În consecință a  fixat la smuls 155 kg, iar la stilul aruncat – 192 kilograme și cu un total de 347 kg s-a clasat pe locul 5.

Acesta-i deocamdată cel mai bun rezultat înregistrat de sportivii moldoveni la Olimpiadă. Anterior un loc 7 a obținut coechipierul Serghei Cechir (69 kg), de asemenea în concursul de haltere.

Ambii vor premiați de Guvern pentru evoluțiile bune.

Anterior, arcașa Alexandra Mîrcă s-a situat pe locul 17. Tenismanul Radu Albot a fost eliminat din concurs în turul doi, iar înotătorii Alexei Sancov și Tatiana Chișcă au părăsit competiția în faza inaugurală.

În turneul de haltere va concura astăzi moldoveanca Natalia Prișcepa (75 kg).