Home Alte sporturi Diverse Mihail Sava a devenit vicecampion mondial universitar la lupte libere

Mihail Sava a devenit vicecampion mondial universitar la lupte libere

There are no translations available.

Luptătorul de stil liber, Mihail Sava (65 kg) a cucerit, la Gorum (Turcia) titlul de vicecampion mondial universitar, relatează MOLDPRES.

Acesta-i cel mai bun rezultat înregistrat de membrii lotului național. De medialia de bronz s-a învrednicit Alexandru Romanov (125 kg).

Pe locul 5 s-a situat Gheorghe Statov (61 kg). Anatol Buruian (57 kg) a ocupat locul 7, iar Ion Gurmuzachi (86 kg) – locul 9.

Selecționata Moldovei s-a situat pe pozițșia a cincea în clasamentul general. La turneu au participat luptători din 18 țări.

Mihail Sava este student la Universitatea de Educație Fizică și Sport, cel mai bun luptător moldovean în actualitate. În 2015 el a cucerit medalia de bronz la Campionatul Mondial. Performerul a fost educat la Liceul Internat Republican cu Profil Sportiv.