Home Футбол A decedat Vladimir Țincler

A decedat Vladimir Țincler

La vîrsta de 78 de ani s-a stins din viață unul dintre cei mai buni fotbaliști moldoveni, Vladimir Țincler.

El a adunat în cariera sa cele mai multe meciuri disputate dintre jucătorii autohtoni – 182 - în liga superioară a fotbalului sovietic.  A evoluat la echipele Burevestnik, Moldova, Avîntul Chișinău în anii 1956-1966 pe post de atacant retras. A disputat în total pentru aceste cluburi chișinăuiene 258 de meciuri și a marcat 28 de goluri.

”Trei partide rămîn, în special, întipărite în memorie. Prima este cea din anul 1957 cînd eram conduși deja în minutul 19 la Moscova de Spartak cu 4-0 și am reușit în final un incredibil 4-4. A doua, cînd în 1962 pierdeam cu 1-3 de la echipa Zenit Leningrad cu 10 minute pînă la fluierul final, dar pînă la urmă am învins cu 4-3. A treia s-a disputat în 1963 la Chișinău și am marcat unicul gol victorios în poarta echipei Dinamo Kiev apărată de Victor Banicov. Victoria ne-a permis să evităm retrogradarea din liga superioară”, rememorează veteranul în cartea ”Recordmenii fotbalului moldovenesc”.

În 1969-1970 a pregătit echipa Moldova, iar la începutul anului 1986 – formația Nistru. În perioada 1967-1968 și 1988-1989 a fost antrenor secund la Nistru. A mai antrenat echipele Kolheti Poti (Georgia), Bugeac Comrat, Torentul Chișinău. În 1996-2000 a fost directorul tehnic al echipei Constructorul-93 Chișinău.

Este decorat cu medaliile ”Veteran al muncii”, Gloria muncii”, distincția Federației Moldovenești de Fotbal, Ordinul de Merit”. Născut pe 9 septembrie 1937 în satul Petrovca, Ismail (Ucraina).