Home Футбол EURO 2016: Portugalia s-a calificat în finală

EURO 2016: Portugalia s-a calificat în finală

Echipa de fotbal a Portugaliei s-a calificat în finala EURO 2016, după ce a învins formația Țării Galilor cu scorul 2-0 (0-0), miercuri seara, pe Stade de Lyon, în prima semifinală a competiției.

Au marcat: Cristiano Ronaldo (50), Nani (53).

Portugalia va juca a doua sa finală, după cea din 2004, pierdută acasă în fața Greciei (0-1).

Cristiano Ronaldo a făcut diferența în fața echipei Țării Galilor, în debutul reprizei secunde, cu un gol superb (50) și o pasă decisivă pentru Nani (53). Se poate spune, astfel, că Ronaldo a cîștigat duelul cu coechipierul său de la Real Madrid, Gareth Bale.

Ronaldo a reușit să deschidă scorul după pauză, în minutul 50, cînd s-a înălțat superb la 7 metri și a trimis sub transversală mingea centrată din corner de Raphael Guerreiro.

Ronaldo l-a egalat cu această reușită pe francezul Michel Platini, cu 9 goluri, în clasamentul marcatorilor all-time la turneele finale ale Campionatului European.

Vedeta echipei Real Madrid s-a aflat și la originea celui de-al doilea gol al Portugaliei (53), șutul său centrare fiind deviat în plasă de Nani.

Țara Galilor a avut o primă oportunitate bună în repriza a doua, prin Bale (77), care a tras pe mijlocul porții apărate de Rui Patricio.Hennessey a salvat golul (78), la șutul lui Danilo, care a recuperat o minge de la Bale.

Portugalia, lipsită de un jucător important, Pepe, care poate fi recuperat pentru finală, a obținut doar prima sa victorie în 90 de minute la turneul din Franța, după trei egaluri în grupă, o victorie în prelungiri cu Croația și alta la loviturile de departajare în sferturi cu Polonia.

În finala de duminică (22,00), de pe Stade de France, Portugalia va înfrunta cîștigătoarea dintre Germania și Franța.

Portugalia: 1. Rui Patricio — 21. Cédric Soares, 2. Bruno Alves, 4. José Fonte, 5. Raphael Guerreiro — 13. Danilo Pereira — 16. Renato Sanches (15. André Gomes, 74), 23. Adrien Silva (8. Joao Moutinho, 79), 10. Joao Mario — 17. Nani (20. Ricardo Quaresma, 86), 7. Cristiano Ronaldo (căpitan). Selecționer: Fernando Santos.

Țara Galilor: 1. Wayne Hennessey — 19. James Collins (20. Jonathan Williams, 66), 6. Ashley Williams (căpitan), 5. James Chester — 2. Chris Gunter, 7. Joe Allen, 16. Joe Ledley (18. Sam Vokes, 58), 8. Andy King, 3. Neil Taylor — 9. Hal Robson-Kanu (23. Simon Church, 63), 11. Gareth Bale. Selecționer: Chris Coleman.

Arbitru: Jonas Eriksson; arbitri asistenți: Mathias Klasenius, Daniel Warnmark; arbitri asistenți adiționali: Stefan Johannesson, Markus Strombergsson (toți din Suedia); arbitru de rezervă: Szymon Marciniak (Polonia).

Cartonașe galbene: Allen (8), Chester (62), Bruno Alves (71), Ronaldo (72), Bale (88).