Home Футбол Zaria, Zimbru, Sheriff și Petrocub au promovat în semifinalele Cupei Moldovei la fotbal

Echipele Zaria Bălți, Zimbru Chișinău, Sheriff Tiraspol și Petrocub Hîncești s-au calificat ieri în semifinalele Cupei Moldovei Orange la fotbal.

Meciul cel mai dramatic și tensionat s-a desfășurat la Speia (Anenii-Noi) unde s-au întîlnit formațiile Dacia Chișinău și Zaria. În timpul regulamentar scorul a fost egal (0-0). Arbitrii au dictat, conform regulamentului, două reprize suplimentare a cîte 15 minute fiecare. Bălțeanul Boghiu a deschis scorul în minutul 95. Bulgarul Isa a readus egalitatea pe tabela de marcaj în minutul 117. Au urmat loviturile de departajare de la 11 metri în urma cărora Zaria a învins cu scorul 4-2.

În celelalte partide din sferturile de finală ale competiției, Zimbru a devansat-o pe Dinamo-Auto Tiraspol cu scorul 4-0, Sheriff a învins-o cu 1-0 pe Milsami Orhei, iar Petrocub Hîncești a întrecut-o cu 3-0 pe Saxan Ceadîr-Lunga.

Arbitrajul prestat în meciul Milsami – Sheriff, pare-ni-se, va fi obiectul unei discuții detaliate în cadrul federației naționale.

Semifinalele sînt programate pentru 16 mai.