Home Футбол Sheriff și-a adjudecat titlul de campioană națională la fotbal

Sheriff și-a adjudecat titlul de campioană națională la fotbal

Echipa Sheriff Tiraspol și-a adjudecat ieri titlul de campioană națională la fotbal cu o etapă înainte până la încheierea turneului.

Ea s-a clasat pe primul loc după ce a învins, în deplasare cu scorul 2-0, formația Milsami Orhei. Golurile au fost marcate de Kendâș în minutele 8 și 14. ”Am controlat clar situația din teren în prima repriză.  În cea de-a doua jumătate a meciului ne-am relaxat, au apărut unele probleme, dar am dus la bun sfârșit partida. Am început nu prea sigur campionatul, dar l-am încheiat frumos”, a declarat la conferința de presă antrenorul echipei tiraspolene Roberto Bordin.

În celelalte meciuri desfășurate au fost înregistrate următoarele rezultate: Spicul Chișcăreni – Zimbru Chișinău 1-1, Zaria Bălți – Dinamo-Auto Tiraspol 6-0, Dacia Chișinău – Petrocub Hîncești 0-2, Speranța Nisporeni – Sfântul Gheorghe Suruceni 0-0.

Partidele ultimei etape sunt programate pentru 26 noiembrie. Sheriff a obținut al 16-la titlu de campioană națională. Ea totalizează 45 de puncte. Pe locul doi se situează Milsami (37 p.), pe trei – Dacia (26 p.).