Home Футбол Pe saudiți i-am învins clar

Pe saudiți i-am învins clar

Echipa națională de fotbal a învins  cu un scor categoric (4-0)selecționata Arabiei Saudite într-un meci amical disputat pe stadionul „Estadio Municipal de Chapin” din orașul spaniol Jerez.

”Tricolorii” au marcat trei goluri în prima repriză prin Igor Armaș în minutul 8, Igor Picușciac (penalti, 32) și Serghei Alexeev (34). Alexandru Gațcan a închis tabela în repriza secundă (53)cu o reușită superbă.

Echipa moldoveană a evoluat în următoarea componență: Artiom Gaiduchevici,  Igor Armaș (Veaceslav Posmac, 75), Victor Golovatenco, Petru Racu, Alexandru Epureanu, Artur Ioniță, Alexandru Gațcan( Andrian Cașcaval,89), Igor Picușciac (Maxim Antoniuc, 78), Alexandru Antoniuc (Artur Patraș,68), Serghei Alexeev  (Eugeniu Cebotaru,46), Eugeniu Sidorenco.

”Ne vom lupta să învingem în orice meci. Pentru noi este foarte important să obținem rezultate bune. Asta pentru a avea un moral ridicat în ajunul partidelor oficiale din preliminariile Campionatului European pentru care am stabilit deja obiectivul - calificarea în faza finală”, a declarat pentru agenție în ajunul deplasării antrenorul echipei Moldovei, Ion Caras.

Pe 27 mai, în Austria, echipa națională va disputa un meci de verificare cu reprezentativa Canadei.