Home Футбол Egalitate cu selecționata Canadei

Egalitate cu selecționata Canadei

Selecționata Moldovei la fotbal a încheiat la egalitate (1-1) meciul amical disputat ieri cu selecționa Canadei în localitatea austriacă Mauer bei Amstetten în prezența a circa o mie de spectatori.

Ambele goluri au fost marcate în debutul întîlnirii. Mai întîi, Eugen Sidorenco a înscris cu o lovitură de cap în minutul 7 de joc, iar la puțin timp, în minutul 9, Tosaint Ricketts a egalat scorul.

În urmă cu trei zile echipa națională s-a impus cu scorul 4-0, în Spania, în meciul de verificare jucat cu reprezentativa Arabiei Saudite. Pentru 7 iunie este programat un alt amical, meciul cu selecționata Camerunului, la ea acasă.

În partida de ieri echipa Moldovei, pregătită de Ion Caras, a evoluat în următoarea componență: Ilie Cebanu (Stanislav Namașco, 46), Victor Golovatenco, Petru Racu, Alexandru Epureanu, Veaceslav Posmac, Artur Ioniță, Alexandru Gațcan, Igor Picușciac (Eugeniu Cebotaru, 49), Alexandru Antoniuc, Artur Patraș (Serghei Gheorghiev, 74), Eugeniu Sidorenco.

Meciul a fost oficiat de o brigadă de arbitri din Austria condusă de Oliver Drachta.