Home Футбол Cupa Mondială la fotbal, Uruguay - Anglia 2-1

Cupa Mondială la fotbal, Uruguay - Anglia 2-1

Echipa naţională a Uruguayului a învins, joi, la Sao Paulo, cu scorul de 2-1 (1-0), reprezentativa Angliei, într-un meci din etapa a doua a grupei D de la Cupa Mondială.

Golurile uruguayenilor au fost marcate de Suarez, în minutele 39 şi 85, în timp ce pentru englezi a înscris Rooney, în minutul 75.

Englezul Wayne Rooney, aflat la primul gol la turneul final al Cupei Mondiale şi la al 40-lea pentru naţională, a trimis mingea în transversală, în minutul 31.

Uruguay: Muslera - Caceres, Gimenez, Godin, A. Pereira - A. Gonzalez (Fucile '79), Arevalo Rios, Lodeiro (Stuani '67), C. Rodriguez - Cavani, Suarez (Coates '88). Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

Anglia: Hart - Johnson, Cahill, Jagielka, Baines - Gerrard, Henderson (Lambert '87) - Welbeck (Lallana '71), Rooney, Sterling (Barkley '65) - Sturridge. Selecţioner: Roy Hodgson.

Cartonaşe galbene: Godin '9 / Gerrard '68.

Echipa naţională a Columbiei a învins, joi, la Brasilia, cu scorul de 2-1 (0-0), reprezentativa Coastei de Fildeş, într-un meci din etapa a doua a grupei C a Cupei Mondiale.

Golurile columbienilor au fost marcate de James Rodriguez '64 şi Quintero '70, în timp ce pentru ivorieni a înscris Gervinho, în minutul 74.

Columbia: Ospina - Zuniga, Zapata, Yepes, Armero (Arias '72) - Aguilar (Mejia '79), C. Sanchez - Cuadrado, J. Rodriguez, Ibarbo (Quintero '53) - Gutierrez Selecţioner: Jose Pekerman.

Coasta de Fildeş: Barry - Aurier, Bamba, Zokora, Boka - Serey Die (Bolly '73), Yaya Toure, Tiote - Gervinho, Bony (Drogba '60), Gradel (Kalou '67). Selecţioner: Sabri Lamouchi.

Cartonaşe galbene: Zokora '55, Tiote '90.

Fundaşul columbian Mario Yepes a jucat meciul 100 pentru naţionala sud-americană.

Clasamentul grupei D este următorul: 1. Costa Rica - 3 puncte (1 meci), 2. Italia - 3 puncte (1 meci), 3. Uruguay - 3 puncte (2 meciuri), 4. Anglia - 0 puncte (2 meciuri).

Echipa naţională a Greciei a terminat la egalitate, joi, la Natal, scor 0-0, cu reprezentativa Japoniei, în etapa a doua a grupei C de la Cupa Mondială, în urma acestui rezultat formaţia Columbiei obţinînd calificarea în optimi.

În minutul 38, mijlocaşul elen Kostas Katsouranis a primit al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Hasebe şi a fost eliminat de arbitrul Joel Aguilar.

Japonia: Kawashima - Uchida, Yoshida, Konno, Nagatomo - Yamaguchi, Hasebe (Endo '46) - Okazaki, Honda, Okubo - Osako (Kagawa '57). Selecţioner: Alberto Zaccheroni.

Grecia: Karnezis - Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas - Maniatis, Katsouranis, Kone (Salpingidis '81) - Fetfatzidis (Karagounis '41), Mitroglou (Gekas '35), Samaras. Selecţioner: Fernando Santos.

Cartonaşe galbene: Hasebe '12 / Katsouranis '27, '38, Samaras '54, Torosidis '88.

Cartonaş roşu: Katsouranis '38.

Clasamentul grupei C după disputarea a două etape este următorul: 1. Columbia - 6 puncte (golaveraj 5-1), 2. Coasta de Fildeş - 3 puncte (golaveraj 3-3), 3. Japonia - 1 puncte (golaveraj 1-2), 4. Grecia - 1 punct (golaveraj 0-3).

În ultima etapă a grupei C vor avea loc, la 24 iunie, de la ora 23.00, următoarele meciuri: Japonia - Columbia (la Cuiaba) şi Grecia - Coasta de Fildeş (la Fortaleza).