Home Футбол Belgia și Argentina au promovat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

Belgia și Argentina au promovat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale

Echipele Belgiei și Argentinei s-au calificat ieri în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal, care se desfășoară în Brazilia.

Reprezentativa Belgiei s-a calificat în faza următoare a turneului în urma victoriei de marţi, de la Salvador, cu scorul de 2-1, după prelungiri, în faţa selecţionatei Statelor Unite ale Americii, în optimile competiţiei.

Pentru Belgia au marcat De Bruyne '93 şi Lukaku '105, iar pentru SUA a înscris Green '107.

Belgia : Courtois - Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen - Witsel, Fellaini, De Bruyne - Mertens (Mirallas '61), Origi (Lukaku '91), Hazard (Chadli '111). Selecţioner: Marc Wilmots.

SUA: Howard - Johnson (Yedlin '32), Gonzalez, Besler, Beasley, Cameron - Jones, Zusi (Wondolowski '72), Bradley, Bedoya (Green )- Dempsey. Selecţioner: Jurgen Klinsmann.

Cartonaşe galbene: Kompany '42 / Cameron '18.

Arbitri: Djamel Haimoudi (Algeria) - Redouane Achik (Maroc), Abdelhak Etchiali (Algeria) - Norbert Hauata (Tahiti).

Reprezentativa Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale în urma victoriei de marţi, de la Sao Paulo, scor 1-0, după prelungiri, din meciul cu selecţionata Elveţiei, în optimile competiţiei.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Angel Di Maria, în minutul 118.

Argentina: Romero - Zabaleta, Garay, F. Fernandez, Rojo (Basanta '105+1) - Gago (Biglia '106), Mascherano, Di Maria - Messi, Higuain, Lavezzi (Palacio '74). Selecţioner: Alejandro Sabella.

Elveţia: Benaglio - Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez - Behrami, Inler - Shaqiri, Xhaka (Fernandes '66), Mehmedi (Dzemaili '113)- Drmic (Seferovici '82). Selecţioner: Ottmar Hitzfeld (GER).

Cartonaşe galbene: Rojo '90, Di Maria '120, Garay '120+4 / Xhaka '36, Fernandes '72.

Arbitri: Jonas Eriksson (Suedia) - Mathias Klasenius (Suedia), Daniel Warnmark (Suedia) - Svein Oddvar Moen (Norvegia).

În sferturile de finală, Argentina va întîlni Belgia.