Home Футбол Germania s-a calificat în finala Cupei Mondiale pentru a opta oară

Germania s-a calificat în finala Cupei Mondiale pentru a opta oară

Reprezentativa Germaniei s-a calificat în finala Cupei Mondiale la fotbal a opta oară (un record), după ce a învins, marţi, la Belo Horizonte, cu scorul de 7-1 (5-0), selecţionata Braziliei, în semifinalele competiţiei.

Golurile Germaniei au fost marcate de Muller '11, Klose '23, Kroos '24, '26, Khedira '29 şi Schurrle '69 şi '79.

Pentru Brazilia a înscris Oscar '90+1.

Brazilia: Julio Cesar - Maicon, David Luiz, Dante, Marcelo - Bernard, Fernandinho (Paulinho '46), Oscar, Luiz Gustavo, Hulk (Ramires '46) - Fred (Willian '69). Selecţioner: Luiz Felipe Scolari

Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels (Mertesacker '46), Höwedes - Khedira (Draxler '77), Schweinsteiger, Kroos - Müller, Klose (Schurrle '58), Özil. Selecţioner: Joachim Löw

Cartonaş galben: Dante '68

Meciul a fost arbitrat de mexicanul Marco Rodriguez, ajutat de conaţionalii săi Marvin Torrentera şi Marcos Quintero, în timp ce arbitru de rezervă a fost americanul Mark Geiger.

Atacantul Miroslav Klose a devenit, cu golul marcat în minutul 23, cel mai bun marcator din istoria CM, cu 16 reuşite.

Brazilia a înregistrat cea mai drastică înfrîngere din istoria sa, la egalitate cu cea din 1920, scor 0-6, cu Uruguay.

De asemenea, diferenţa de la meciul de marţi a fost cea mai mare înregistrată în semifinale în istoria CM, depăşind un record vechi de 60 de ani (RFG-Austria, scor 6-1 la Mondial-1954).

În finală, Germania va întîlni învingătoarea din meciul dintre Argentina şi Olanda, programat, miercuri, de la ora 23.00, la Rio de Janeiro.

Preşedinta Braziliei, Dilma Rousseff, s-a declarat ""foarte, foarte tristă" după înfrîngerea Braziliei în meciul cu Germania, scor 7-1, în semifinalele Cupei Mondiale.

"La fel ca toţi brazilienii, sunt foarte, foarte tristă pentru această înfrîngere. Sînt extrem de dezolată pentru noi toţi, pentru suporteri, pentru jucători", a scris Dilma Rousseff pe Twitter.

Selecţionerul Germaniei, Joachim Low, a declarat, marţi, că jucătorii săi au reuşit un mare rezultat cu Brazilia, scor 7-1, în semifinalele Cupei Mondiale, subliniind că nemţii s-au folosit de presiunea foarte mare pusă pe naţionala braziliană.

"Sîntem foarte fericiţi. Am cîştigat şi sîntem în finală. Am înfruntat cu mult calm şi ordine profunda emoţie şi pasiune a brazilienilor. Ne-am spus că dacă sîntem curajoşi şi conştienţi de forţele noastre, vom cîştiga acest meci. Ne-am folosit de imensa presiune pusă pe naţionala Braziliei", a declarat Low.

Germanul Thomas Muller a afirmat, marţi, la Belo Horizonte, că jucătorii germani au fost extraordinari înprima repriză a partidei cu Brazilia, cîştigată de Germania, scor 7-1, în semifinalele Cupei Mondiale.

"Greu de descris această seară. Nu ne-am aşteptat, dar se vede cît de diferite pot fi meciurile. În prima repriză am fost extraordinari, am spart toate ghinioanele. Mai avem un singur meci, trebuie să jucăm pe viaţă şi pe moarte şi să cîştigăm titlul. Astăzi ne-a mers perfect, nu există nicio echipă care să ne stea în faţă", a declarat Muller.