Home Новости Новости Cupa Stanley, mai mulţi hocheişti accidentați

Cupa Stanley, mai mulţi hocheişti accidentați

În prima partidă a seriei semifinale dintre Pittsburgh Penguins și Tampa Bay Lightning   trei jucători au avut de suferit din cauza unor ciocniri violente ce avut loc în teren.

Spiritele s-au încins chiar în primele minute ale meciului. Jucătorul lui Penguins Kris Letang a fost lovit din spate de Ryan Callahan. Letang s-a lovit cu capul de mantinelă şi a stat întins pe gheaţă câteva minute.

Ryan Callahan a fost eliminat pentru cinci minute în urma acestui incident. Peste câteva minute portarul oaspeților Ben Bishop a părăsit terenul pe targă după ce s-a accidentat la picior când a încercat să apere poarta în timpul unui atac al echipei adverse.
Aproape de finalul meciului a avut loc un alt incident. Brian Dumoulin de la Pittsburgh l-a împins din spate pe Ondrej Palat. Acesta s-a lovit cu capul de mantinelă şi a căzut pe gheaţă.

Partida care s-a jucat la Pittsburgh a fost câştigată de Tampa Bay Lighning cu scorul de 3-1. Al doilea meci dintre cele două echipe va avea loc pe aceeași arenă, la 17 mai.