Home Новости Новости Platina a urcat în top-8

Platina a urcat în top-8

Platina Chișinău a urcat ieri pe locul opt în clasamentul Diviziei Est al campionatului Ligii Internaționale de Tineret.

Ascensiunea a devenit posibilă în urma victoriei (4-2) obținută în meciul disputat pe teren propriu (patinoarul din Tiraspol) cu formația din orașul Dimitrov (regiunea Moscovei).Gazdele au început în forță meciul și au condus cu scorul 3-0 după prima repriză. Runda a doua s-a încheiat la egalitate (0-0). În repriza a treia au învins oaspeții (2-1), care au atacat mereu pentru a obține un rezultat onorabil, dar Platina a rezistat asaltului și a menținut scorul favorabil.

Ea a acumulat în total 41 de puncte. Victoria repurtată  este a 12-ea în actualul sezon. ”Vor mai fi”, a declarat președintele federației naționale de profil, Iurie Topală.

Primul loc în clasament este ocupat de Berkutî (Kuban), care totalizează 58 de puncte.

Platina evoluează al doilea an în Liga Internațională de Tineret. Ea joacă meciurile de acasă la Tiraspol, pentru că patinoarul Ice Bravo din Chișinău nu corespunde rigorilor regulamentului competițional. Primele opt clasate vor juca în turneul play-off după încheierea campionatului.