Home Новости Новости Sportivii moldoveni și-au încheiat evoluțiile la Olimpiadă

Sportivii moldoveni și-au încheiat evoluțiile la Olimpiadă

Sportivii moldoveni şi-au încheiat ieri evoluţiile la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci.

Ultimul dintre membrii lotului național care a intrat în concurs a fost austriacul naturalizat Georg Linder.Din motive necunoscute deocamdată el a abandonat cursa de schi alpin Super Slalom Gigant. Campion la această probă a devenit norvegianul Kjetil Jansrud. Pe locul doi s-a clasat americanul Andrew Weibrecht, iar pe trei - Jan Hudec (Canada) şi Bode Miller (SUA), care au fost cronometraţi cu acelaşi timp.

Ceilalți trei membri ai echipei moldovene au obținut următoarele rezultate.

Alexandra Camenșcic s-a situat pe locul 71 din 76 de participante la proba schi fond 10 kilometri  și a sosit ultima, a 84-a, la proba biatlon. Bogdan Macovei s-a situat pe locul 36 printre 39 de concurenți în concursul de sanie, iar Victor Pînzaru a ocupat locul 71 din 76 de participanți la proba schi fond sprint.

Reprezentanții Moldovei au evoluat în premieră la Jocurile Olimpice de iarnă în 1994 (Lillehammer) cu doi sportivi: Elena Gorohova și Vasile Gherghi. Cea mai bună evoluție - locul opt - a fost înregistrat de biatlonista Natalia Levcenkova la Olimpiada de la Torino(2006)