Home Новости Новости Platina a întrerupt seria înfrîngerilor în meciul cu Dinamo-Raubici

Platina a întrerupt seria înfrîngerilor în meciul cu Dinamo-Raubici

Platina Chișinău a învins ieri, la patinoarul Snejinka din Tiraspol, formația rusă Dinamo-Raubici cu scorul 6-4 într-un meci din cadrul Ligii Internaționale de Tineret la Hochei pe Gheață, Conferința Vest, după șapte înfrîngeri consecutive suferite anterior.

Asta după ce a avut din nou un start nereușit. În prima repriză a cedat cu scorul 0-1. Ea, însă, și-a revenit, a avut un reveriment spectaculos în cea de-a doua rundă. Mai întîi, Kuzmik a redus din handicap în minutul 31. Peste aproximativ un minut Homiakov a egalat scorul. Kostarev a înscris al treilea gol în minutul 37, iar Kuzmik l-a majorat (4-2) în minutul 39.

În ultimele 20 de minute de joc au mai înscris Kuzmik (52), iar Cernîșenko a stabilit scorul final (6-4) în minutul 57.

Pentru astăzi este programată a doua întîlnire dintre competitoare.

Platina a urcat după această victorie pe locul 11 în clasament printre 17 echipe participante, avînd adunate 33 de puncte.