Home Другие виды спорта Бокс Federația națională de box îi va omagia anul curent pe laureații din 2017

Federația națională de box îi va omagia anul curent pe laureații din 2017

Federația de Box din Republica Moldova îi va omagia pe cei mai buni pugiliști din 2017 la toate categoriile de vârstă anul curent, a declarat responsabilul de arbitraj din cadrul instituției, Anatol Caigorodov.

”Festivitatea se va desfășura anul curent din motive de ordin organizatoric. Nu a fost stabilit încă ziua, dar sper că evenimentul va avea loc cât mai repede posibil. Depinde, în mare măsură de timpul liber și posibilitățile președintelui federației, dl. Vasile Chirtoca”, a declarat pentru agenție oficialul.

Cel mai bun boxer moldovean a fost declarat Vasile Belous de la Școala specializată din Grimăncăuți (Briceni), maestru internațional, medaliat anul trecut cu bronz la Campionatul European de la Harkov (Ucraina). El a fost clasat pe locul trei în clasamentul celor mai buni sportivi moldoveni, alcătuit de Asociația Presei Sportive din Moldova și figurează în Top-10, conform Ministerului Educației, Culturii și Cercetării. Performerul este pregătit de antrenorul emerit Petru Caduc, fiind angajat în echipa sportivă a Protecției Civile și Situațiilor Excepționale.

La categoria de vârstă 19-22 de ani cel mai bun a fost desemnat Dorin Bucșa din Hâncești, medaliat cu bronz la Campionatul European de tineret. La cea de până la 18 ani cel mai bun a fost declarat Constantin Ursu (Chișinău), clasat pe locul 5 la Europenele Under-18. Vasile Cebotari (Tiraspol), medaliat cu argint la Europenele de juniori,  a fost nominalizat cel mai bun la categoria de vârstă până la 16 ani, iar concitadinul Maxim Ivașcenco, premiant al Campionatului European de cadeți a fost numit cel mai bun la categoria de vârstă până la 1 ani.

Cel mai bun boxer moldovean este Veaceslav Gojan, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Beijing (2008), campion european (Ankara, 2011).