Home Другие виды спорта Настольный теннис

C_Настольный теннис

Ivan Kapsamun a devenit campion al APSM la tenis de masă

Ziaristul independent Ivan Kapsamun, candidat de maeștri ai sportului, a cucerit, la sala specializată ”Franzeluța” din capitală, titlul de campion al Olimpiadei Asociației Presei Sportive din Moldova (APSM) la tenis de masă.

Câștigătorul a învins clar în toate cele cinci partide disputate cu scorul 4-0. Locul doi i-a revenit reporterului Ion Robu, care în disputa decisivă l-a învins cu scorul 4-2 pe campionul ediției precedente Alexei Jereghi, fost candidat de maeștri ai sportului, clasat pe locul trei.

”Următoarea probă din cadrul Olimpiadei va fi, probabil, biliardul. Până la 1 iulie urmează să desfășurăm toate turneele din cadrul Olimpiadei”, a declarat președintele APSM, Eduard Ciobanu. ”Atunci vom oferi și cadourile premianților turneului de tenis de masă”, a informat președintele federației naționale de profil, Vladimir Semipeadnâi, maestru internațional, care a exercitat funcția arbitrului principal al concursului ziariștilor.

În programul competițional figurează zece probe sportive: bowling, baschet, badminton, tenis de masă, tenis de câmp, biliard, natație, șah, joc de dame, fotbal. Până în prezent au avut loc turnee la patru discipline sportive. Campioni au mai devenit Andrei Loghin (bowling), Ion Robu (baschet), Ion Buga (badminton).

Candidatul de maeștri ai sportului Ivan Kapsamun a cucerit astăzi al șaptelea său titlu de campion al Olimpiadei APSM la tenis de masă. Cele mai multe titluri – 8 - și le-a adjudecat Ion Robu. Olimpiada APSM se desfășoară cu începere din anul 2000.

Bilanțul ei este făcut tradițional în fiecare an la 1 iulie când este marcată Ziua Internațională a Jurnalistului Sportiv.

Reprezentativa feminină a României s-a calificat direct în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de la Halmstad (Suedia)

În mai puţine de şase ore, elevele lui Viorel Filimon au învins Taipei (3-0) şi Coreea de Nord (3-1), în etapa a patra, respectiv a cincea a Grupei C, câştigând astfel seria. Clasarea pe primul loc le asigură campioanelor europene en-titre prezenţa direct în sferturile de finală, fază în care vor întâlni câştigătoarea dintre  Taiwan şi Hong Kong. Dacă ar fi încheiat Grupa C pe locul 2, tricolorele ar fi fost obligate să joace un meci de baraj pentru pătrunderea între primele opt naţiuni ale lumii.

"Şcoala românească de tenis de masă şi-a arătat din nou valoarea. Fetele noastre sunt fete concurs, care se capacitează la maximum la fiecare meci de o asemenea intensitate. Mă bucur că foarte mulţi colegi din loturile asiatice mă întreabă şi acum care e secretul performanţelor noastre în această lume frumoasă a tenisului de masă", a declarat pentru ProSport Cristi Romanescu, preşedintele FRTM.

"Ca nişte adevărate campioane Eliza, Berni şi Dana s-au mobilizat şi au reuşit imposibilul, clasarea pe primul loc în grupă. Fetele noastre ne lasă mereu fără cuvinte", a completat pentru ProSport Beatrice Romanescu, managerul FRTM. Irina Ciobanu şi Adina Diaconu sunt celelalte două jucătoare din lotul României la CM din Suedia, sportive pe care Viorel Filimon, conform regulamentului ITTF,  se poate baza oricând.  "După ce s-a întâmplat cu Olanda, ne-a luat puţin timp pentru a ne revenit. Dar în meciul decisiv ne-am concentrat la maximum şi am jucat la cel mai înalt nivel. Asta e România!", a concluzionat Eliza Samara.

Andrei Puțuntică a intrat în Top-8 la Europenele U-21 de tenis de masă

Jucătorul moldovean de tenis de masă Andrei Puțuntică (19 ani) a promovat pe tabloul principal la Campionatul European Under-21, care s-a  desfășoară la Minsk (Belarus) și s-a clasat în final pe locul opt.

Calificarea sa în această fază a turneului a devenit posibilă după ce a obținut șase victorii. În prima zi de concurs Andrei Puțuntică i-a învins pe Nils Hohmeier (Germania) cu scorul 4-3, pe Tibor Spanik (Slovacia) cu același scor la limită (4-3) și pe Csaba Andras (Ungaria, 4-0), devenind câștigătorul grupei preliminare.

În cea de-a doua zi de întreceri el i-a devansat pe Aleksandr Lusin (Estonia, 4-1), Vladimir Sidorenko (Rusia, 4-3) și pe Bence  Majors (Ungaria, 4-1).

În continuare jucătorul moldovean a jucat cu Artur Abușev (Rusia) pe care l-a învins cu scorul 4-2, iar apoi i-a cedat cu 2-4 medaliatului cu bronz Darko Jorgic (Slovenia).

La campionat a evoluat încă un jucător moldovean, Vladislav Ursu în vârstă de 17 ani, proaspăt campion național de seniori. El a obținut o victorie în faza preliminară a grupelor, a suferit două înfrângeri și a fost eliminat din concurs.

Alexandra Chiriacova și Vladislav Ursu, campioni naționali la tenis de masă

Alexandra Chiriacova din Dubăsari și Vladislav Ursu (Chișinău) au cucerit, la sala specializată a Universității de Stat din Moldova, în premieră, titlurile de campioni naționali la tenis de masă, ediția 2018.

Alexandra Chiriacova (13 ani) a devenit cea mai tânără campioană în istoria turneelor desfășurate până în prezent. Ea a învins în toate partidele disputate. Victoria cea mai dificilă (3-1) a repurtat-o în meciul disputat cu ocupanta locului doi la actuala ediție Ecaterina Jibric (Chișinău), campioana din anul trecut. La scorul 2-0 partenera de întrecere a modificat puțin tactica de joc și  a câștigat setul al treilea. Al patrulea set sa derulat punct în punct de ambele părți până la scorul 10-10. În prelungiri a învins cu 14-12 Alexandra Chiriacova. Locul trei a revenit concitadinei Ecaterina Șmâganovscaia.

”Am muncit mult la antrenamente pentru aceste două locuri premiante. În special, cu Alexandra Chiriacova la capitolul contraatac în vederea meciului cu Ecaterina Jibric, o jucătoare ofensivă. Victoria obținută a fost determinată și de faptul că ea a fost legitimată și se anarenează și la Centrul olimpic al loturilor naționale de tenis din Constanța (România)”, a declarat directorul Școlii specializate din Dubăsari, Valeriu Grosu.

Vladislav Ursu a jucat în finală cu Andrei Puțuntică, originar din Călărași. Ambii sunt legitimați la cluburi din bundesliga Germaniei. Vladislav Ursu a fost mai precis în loviturile decisive, în special, cele executate cu reverul paletei și a învins cu scorul 4-2 (11-7, 11-8, 7-11, 11-8, 4-11, 12-10). Este de remarcat, însă, că Andrei Puțuntică, campion anul trecut, a fost obligat de circumstanțe să joace cu paleta sa de rezervă. Pe locul trei s-a clasat Veniamin Dubrovin (Bălți).

La proba dublu masculin campioni au devenit Vladislav Ursu și Andrei Puțuntică. La dublu mixt pe prima treaptă a podiumului de premiere a urcat duetul Andrei Puțuntică – Natalina Brânză (Bălți). La dublu feminin cea mai bună a fost perechea Alexandra Chiriacova-Olga Blizneț (Dubăsari). Ediția recentă a  fost a 24-a în istoria campionatelor individuale.

Medalie de aur pentru Bernadette Szocs la turneul de tenis de masă Europa Top 16

Jucătoarea de tenis de masă Bernadette Szocs a cucerit medalia de aur la turneul Europa Top 16, competiţie desfăşurată la Montreux (Elveţia), învingând-o, duminică, pe olandeza Li Jie, în finala competiţiei.

Românca s-a impus cu scorul de 4-1 (12-10, 8-11, 11-6, 11-5, 11-7) în faţa sportivei de origine chineză. A fost, de altfel, singurul set cedat de jucătoarea română de-a lungul întregului turneu.

"Am ştiut că pot să fac asta, sunt mândră şi mulţumesc tuturor celor care m-au sprijinit! Mulţumesc celor din staff-ul tehnic, care au fost alături de mine de-a lungul ultimelor două zile! Ea (n.r. - Li Jie) a fost campioană, dar acum eu sunt. Am avut un turneu foarte bun, ştiam că joc din ce în ce mai bine contra apărătoarelor. Ştiam ce trebuie să fac astăzi pentru a câştiga!", a afirmat Bernadette Szocs, după câştigarea medaliei de aur.

Acest succes îi aduce lui Szocs un premiu în valoare de 6.000 de euro. Prin prezenţa în finală, ea şi-a asigurat, de altfel, prezenţa la Campionatele Mondiale individuale din această toamnă.

În vârstă de 22 de ani, Bernadette Szocs este a patra jucătoare română care reuşeşte să câştige Europa Top 16, după Olga Nemeş (1983), Emilia Ciosu (1993) şi Otilia Bădescu (1995).

Medalia de bronz a fost câştigată de Elizabeta Samara, care a dispus, duminică, în meciul pentru locul 3, cu scorul de 4-2 (11-4, 8-11, 11-6, 11-9, 4-11, 11-8), de suedeza Matilda Ekholm. La turneul din Elveţia a participat şi Daniela Dodean Monteiro, însă a fost eliminată în runda inaugurală.