Home Другие виды спорта Разное

Разное

Luptătorii moldoveni au cucerit 7 medalii la Europenele de cadeţi

Membrii echipei naţionale s-au învrednicit de şapte medalii (3 de argint şi 4 d e bronz) la ediţia din anul curent a Campionatului European de cadeţi, desfăşurat la Skopjie (Macedonia).

În concursul de lupte greco-romane Alexandru Guţu (71 kg) a obţinut medalia de argint, iar Leonid Moroz a intrat în posesia distincţiei de bronz.

În turneul de lupte feminine Irina Ringcaci (57 kg) a urcat pe treapta a doua a podiumului de premiere, iar Maria Leorda (43 kg) şi Andrea Deleu (65 kg) au cucerit medaliile de bronz.

La competiţia de lupte libere Stanislav Novac (60 kg) a devenit vicecampion, iar Vasile Marcu (45 kg) a obţinut bronzul.

„Avem rezerve, talente. Dacă vor fi susţinute, atunci vor fi înregistrate performanţe şi la turneele seniorilor”, a declarat pentru mass/media într-o conferinţă de presă campionul mondial de tineret Ruslan Bodişteanu, multiplu campion naţional. „Esenţialul este să nu-i pierdem, să investim în continuare în ei”, a opinat profesorul universitar Ilie Chirtoacă de la Universitatea de Stat de Educaţie Fizică şi Sport.

Luptele sunt genuri de sport cu tradiţii bogate în Republica Moldova.Cel mai redutabil performer la lupte libere este Petru Marta, care-i dublu campion european, premiant la Mondiale, campion al Uniunii Sovietice şi al Spartachiadei popoarelor din URSS. La greco+romane cel mai bun este Serghei Mureico, medaliat cu bronz la Jocurile Olimpice de la Atlanta, iar la lupte feminine cea mai titrată este Ludmila Cristea, multiplă premiantă la Europene.

Marea Britanie nu îi prelungeşte viza miliardarului rus Roman Abramovich, proprietar al clubului Chelsea

Marea Britanie nu i-a prelungit viza oligarhului Roman Abramovich, patronul rus al echipei de fotbal Chelsea, după ce a expirat luna trecută, potrivit celor patru surse citate de Financial Times.

Abramovich, al 13-lea cel mai bogat om din Marea Britanie, potrivit Sunday Times, cu o avere de 12,5 miliarde de dolari, a părăsit Marea Britanie după ce viza sa de investitor a expirat şi nu a participat la finala cupei FA pe care Chelsea a câştigat-o cu scorul de 1-0.

În plus, Abramovich nu a depus mărturie săptămâna trecută în disputa legală dintre cei doi oligarhi ruşi, Oleg Deripaska şi Vladimir Potanin.

David Davidovich, un asociat al companiei Millhouse, deţinută de Abramovich, a transmis că oligarhul este în Elveţia, pregătindu-se să fie capul apărării într-un caz separat.

„S-a întâmplat ceva cu viza lui. Nu ştiu exact ce şi nici ei nu ştiu. Sperăm să se rezolve curând”, a transmis un alt investitor rus pentru publicaţia americană.

Autorităţile au refuzat să comenteze. „Nu comentăm situaţiile individuale”, a transmis ministrul securităţii, Ben Wallace.

Roman Abramovich şi-a construit averea în anii 90 din petrol şi gaze şi a devenit proprietarul companiilor care deţin clubul Chelsea în 2003.

Doi luptători moldoveni au obţinut medalii la Europenele de cadeţi

Luptătorii moldoveni de stil liber Stanislav Novac (60 kg) şi Vasile Marcu (45 kg) au devenit ieri premianţi la Campionatul European de cadeţi, care se desfăşoară la Skopje (Macedonia).Stanislav Novac a cucerit medalia de argint. El i-a învins, în ordine, pe Gerhardt Pohl (Slovacia, 10-0), Simon Monz (Germania, 12-1), Balint Balasz (Ungaria, 10-0), calificându-se în finală, unde i-a cedat lui Hamza Alaca (Turcia, 2-12).

Vasile Marcu a obţinut medalia de bronz. În meciul pentru această distincţie el l-a învins pe Stanislav Monzok (Belarus) cu scorul 10-4. Tânărul performer este  originar din Basarabeasca, elev al Liceului municipal sportiv din capitală şi se antrenează sub îndrumarea lui Iurie Gurin.

Stanislav Novac este elev al Liceului Internat Republican cu Profil Sportiv. Este pregătit de antrenorii  Anatol Zacon şi Serghei Kim.

„Este, indiscutabil, un succes. Avem talente. Ele doar urmează să fie ajutate. Medaliile obţinute constituie şi o confirmare a tradiţiilor frumoase ale şcolii moldoveneşti de lupte”, astfel a comentat astăzi pentru agenţie performanţele înregistrate profesorul-antrenor la catedra probe sportive individuale de la Universitatea de Stat de Educaţie Fizică şi Sport, Alexei Postolachi.

La campionat au mai participat Alin Ciorici (48 kg), Demian Liutcanov (51 kg), Dănilă Godoroba (55 kg), Veniamin Borzin (65 kg), Dan Muntean (71 kg), Grigore Teleman (80 kg) şi Daniel Pirţachi (categoria grea).

În cadrul campionatului urmează să se desfăşoare turneele de lupte greco-romane şi feminine unde avem, de asemenea, reprezentanţi.

Cel mai bun luptător moldovean de stil liber este Petru Marta, care-i dublu campion european, medaliat la Mondiale, campion al Uniunii Sovietice şi Spartachiadei popoarelor din URSS.

Selecţionata USEFS a câştigat campionatul naţional universitar de nataţie

Reprezentativa Universităţii de Stat de Educaţie Fizică şi Sport (USEFS) a devenit campioană naţională universitară la înot.Ea a dominat clar, practic, la toate probele din cadrul concursului desfăşurat timp de două zile la bazinul USEFS. Pe locul doi s-a clasat selecţionata Academiei de Studii Economice din Moldova. Pe poziţia a treia din clasament s-a situat formaţia Universităţii de Stat de Medicină şi Farmacie. Locul patru a revenit echipei Universităţii Tehnice din Moldova, iar cinci – lotului Universităţii de Stat din Moldova.

„Nivelul competiţiei a fost modest. Nu există concurenţa ce a fost cândva. Mulţi participanţi au înregistrat rezultate slabe. Părerea mea este că nataţia la instituţiile de învăţământ superior din ţară, cu regret, este într-o cădere liberă”, astfel a comentat pentru agenţie rezultatele înregistrate octogenarul Tudor Botnarenco, care timp de peste 40 de ani predă înotul la USEFS.

Concursul a fost organizat de Federația Sportului Universitar din Moldova (FSUM) cu susținerea financiară a Ministerului Educației, Culturii și Cercetării.

Selecționatele USEFS au mai câștigat concursurile de fotbal în sală, baschet feminin, tenis de masă masculin și feminin, triatlon forță, lupte libere. Programul competițional include 20 de discipline sportive. Primele trei echipe situate în clasamentul general vor fi remunerate cu 200.000, 150.000 și 100.000 de lei.

Campionatele naționale universitare au fost blocate un timp din motive de ordin organizatoric și managerial. Acestea au fost reluate anul curent, după alegerea în postul de președinte al FSUM a lui Veaceslav Manolachi, rector al USEFS.

Echipa USEFS a cucerit primul loc la campionatul național universitar de atletism

Selecționata Universității de Stat de Educație Fizică și Sport (USEFS) s-a situat pe primul loc în clasamentul campionatului național universitar de atletism, concursurile feminin și masculin, care s-a desfășurat la stadionul ”Dinamo”.

”Ea a învins pe merit, pentru că are în componență mulți sportivi valoroși. Cu regret, însă, la actuala ediție nu a fost egalat sau stabilit vreun record național. Oricum, au fost înregistrate rezultate bune. Este de remarcat victoria medaliatului cu bronz la Universiada Mondială  Serghei Marghiev la aruncarea ciocanului, care a învins detașat cu rezultatul 75,65 metri”, a declarat pentru mass-media secretarul general al Federației Sportului Universitar din Moldova, Veaceslav Mârzac.

Echipa USEFS a fost urmată în clasament, în ordine, de reprezentativele masculine de la Universitatea Tehnică din Moldova și Academia de Studii Economice din Moldova (ASEM). În concursul feminin locul doi i-a revenit lotului de la ASEM, iar trei – echipei de la Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie.

Astăzi și luat startul turneul de fotbal, iar mâine se va desfășura concursul de natație.

Selecționatele USEFS au mai câștigat concursurile de fotbal în sală, baschet feminin, tenis de masă masculin și feminin, triatlon forță, lupte libere. Programul competițional include 20 de discipline sportive.

Campionatele naționale universitare au fost blocate un timp din motive de ordin organizatoric și managerial. Ele au fost reluate anul curent după alegerea în postul de președinte al FSUM a lui Veaceslav Manolachi, rector al USEFS.