Home Другие виды спорта Разное Eugen Matveiciuc și Petru Pelivan, posesori ai Cupei Europei

Eugen Matveiciuc și Petru Pelivan, posesori ai Cupei Europei

Judocanii moldoveni Eugen Matveiciuc (81 kg) și Petru Pelivan (66 kg) s-a clasat pe primul loc la etapa Cupei Europei, rezervată cadeților, care s-a desfășurat la Ploiești (România).

Daniel Buzica (73 kg), Cătălin Ermurachi (90 kg), Ilie Dorofeev (plus 90 kg) s-au clasat pe locurile cinci, iar Adil Osmanov (55 kg) și Grigore Taban (90 kg) s-au situat pe locurile șapte.

Eugen Matveiciuc și Petru Pelivan au devenit premianți și la etapa precedentă a Cupei Europei, care s-a desfășurat la Berlin (Germania).

Să vedem ce vor face ”leii” noștri și la Campionatul Euroepan, care se va desfășura curînd la Kaunas (Lituania).

Cel mai bun judocan în perioada sovietică a fost Valentin Guțu, vicecampion european la categoria supergrea. După declararea independenței, cea mai bună performanță a înregistrat-o Victor Florescu, care a cucerit titlul de vicecampion mondial. Victor Bivol și Sergiu Toma au devenit premianți la Europene și medaliați cu bronz la Mondiale. Andrei Golban a cucerit argintul la Europene, iar Marcel Trudov a obținut medalia de bronz.