Home Другие виды спорта Разное Radu Albot a urcat pe locul 86 în clasamentul ATP

Radu Albot a urcat pe locul 86 în clasamentul ATP

Tenismanul moldovean Radu Albot (28 de ani) a urcat pe locul 86 în clasamentul mondial (ATP), dat publicității ieri, relatează MOLDPRES.

Ascensiunea sa în top este condiționată de victoria repurtată ieri la turneul din seria Challenger, care s-a desfășurat la  Shenzhen (China). Jucătorul moldovean i-a învins, în ordine, la acest concurs pe Yasataka Uchiayama (Japonia, 2-0), Danilo Petrovic (Serbia, 2-1), Jason Jieng (Taipei, 2-0), Mihail Iujnâi (Rusia, 2-0) iar în finală - pe Hubert Hurkasz (Polonia, 2-1).

Cel mai bine cotat în ierarhia mondială dintre acești adversari este Mihail Iujnâi, care-i situat pe locul 83.

În meciul final, Radu Albot a învins în primul set la tie-break (7-6), a cedat în setul al doilea la tie-break (6-7) și a învins în al treilea cu 6-4.

Cea mai bună clasare a lui Radu Albot în topul mondial – poziția cu numărul 82 – a înregistrat-o anul curent pe 7 aprilie. El este cel mai bun tenisman moldovean, căruia îi aparțin o serie de recorduri stabilite în premieră în sportul moldovenesc. A câștigat în cariera sa 14 turnee din seria Futures și 6 din cea Challenger.