Home Другие виды спорта Разное Olimpiada APSM a desemnat premianți la baschet și badminton

Olimpiada APSM a desemnat premianți la baschet și badminton

Olimpiada Asociației Presei Sportive din Moldova (APSM) a desemnat astăzi, la sala de sporturi a Academiei de Studii Economice din Moldova, premianții turneelor de baschet (aruncarea la coș) și badminton, relatează MOLDPRES.

Campion în concursul de baschet a devenit reporterul AIS MOLDPRES Ion Robu. El a câșțigat competiția cu 7 puncte din 10 posibile. Pe locul doi s-a situat ziaristul independent Iulian Bogatu, care a totalizat 5 puncte, iar pe poziția a treia s-a clasat veteranul Ivan Kapsamun, care a acumulat 4 puncte în faza finală.

În etapa preliminară cel mai bun rezultat l-a înregistrat Iulian Bogatu, care a obținut 8 puncte din 10 posibile. Câștigătorul Ion Robu și premiantul Ivan Kapsamun au avut câte 7 aruncări precise din 10 posibile. ”Esențialul este că am devenit premiant, deoarece nu am participat câțiva ani la asemenea turnee”, a declarat pentru agenție Ivan Kapsamun.

Campion al Olimpiadei la badminton a devenit atașatul de presă al Federației Moldovenești de Fotbal, Ion Buga. El și-a adjudecat titlul după ce l-a învins în finală cu scorul 2-0 (15-13, 15-11) pe producătorul de la PRO TV Arcadie Munteanu. ”Orice victorie, oricât de mică ar fi, teîncurajează, îți crează o bună dispoziție. În finală am învins relativ ușor, chiar dacă scorurile în ambele seturi au fost echilibrate”, a declarat câștigătorul pentru agenție.

Recordul Olimpiadei la baschet îi aparține multiplului campion Ion Robu. În 2010 el a înregistrat 9 aruncări precise din 10 posibile de la punctul de pedeapsă. Cele mai multe titluri de campion la badminton – 4 – le-a obținut reporterul Dumitru Plămădeală, care nu a fost prezent din motive personale la ediția din anul curent. Ion Buga a devenit campion a doua oară.

Olimpiada APSM se desfășoară cu începere din anul 2000.