Home Другие виды спорта Разное Debut la Mondialele de judo

Debut la Mondialele de judo

Judocanii moldoveni Vadim Bunescu (66 kg), Victor Sterpu și Iulian Peaticovschi, ambii la categoria de 73 de kilograme, debutanți la  Campionatul Mondial de la Baku (Azerbaidjan), au obținut fiecare câte două victorii, dar au ratat calificarea în continuare în faza pentru medalii. O victorie a repurat şi Dorin Mihu, care de asemenea, a debutat la campionat.

Denis Vieru, de asemenea a învins în două meciuri, dar nu a promovat în faza următoare a turneului. Dorin Goțonoagă (81 kg) a cedat în prima partidă disputată..

Campionatul Mondial se va desfășura la Baku (Azerbaidjan) până pe 27 septembrie.

Ultima dată judocanii moldoveni au cucerit la Mondiale o medalie în urmă cu șapte ani, la Paris, prin Sergiu Toma. Distincții au obținut încă doi sportivi. Victor Bivol (65 kg) a urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere la ediția desfășurată la Paris (1997), iar Victor Florescu (90 kg) a devenit vicecampion mondial la Birmingham (1999).