Home Другие виды спорта Разное Cristina Budescu, posesoare a Cupei Europei a judo

Cristina Budescu, posesoare a Cupei Europei a judo

Eleva Liceului Internat-Republican cu Profil Sportiv, Cristina Budescu (48 kg) a devenit la Salonic (Grecia) deținătoare  a Cupei Europei la judo, competiție rezervată junioarelor.

Ea a intrat în posesia trofeului după ce în finală a învins-o pe Ana Heberle (Slovenia). La categoria sa de greutate au evoluat 12 sportive. Tînăra performeră este pregătită de profesorii Irina și Alexei Colin.

Coechipiera Elena Bozu (63 kg) a repurtat două victorii, a suferit o înfrîngere și s-a clasat pe locul șapte.

Cele mai bune evoluții dintre membrii lotului masculin le-au avut Vadim Bunescu (66 kg) și Nicon Zaboroșciuc (81 kg), care s-au situat pe locurile nouă.

Categoria de pînă la 81 de kilograme a fost cea mai aglomerată. Ea a reunit 42 de particianți. Patru dintre ei sînt elevi ai Liceului Republican cu profil Sportiv. În afară de Nicon Zaboroșciuc au mai concurat Andrei Ciobanu, Ghenadie Prețivatîi și Victor Bodișteanu.

Cristina Budescu este premiantă și la Europenele de junioare.

În imagine: Cristina Budescu pe prima treaptă a podiumului de premiere