Home Другие виды спорта Разное Victorie dublă a lui Maxim Dubarenco la Vilnius

Victorie dublă a lui Maxim Dubarenco la Vilnius

Tenismanul moldovean, Maxim Dubarenco a produs o surpriză plăcută la Vilinius (Lituania), cîștigînd probele individual și dublu masculin la turneul internațional din seria Futures.

La individual el l-a învins în finală în două seturi (6-1, 6-4) pe Lukas Mugevicius. La dublu masculin a cîștigat în pereche cu Peter Kobelt (SUA) partida finală disputată în compania duetului Marat Devetiarov (Ucraina)- Jerome Inzerilli (Franța) după trei seturi de luptă (4-6, 7-6, 10-8). Bravo, Maxim!

Turneul a fost dotat cu premii în sumă de 10 mii dolari.

Titlul cucerit la individual este al cincilea în cariera lui Maxim Dubarenco.

Primul l-a cîștigat în 2012 (Futures 8, România).

Maxim Dubarenco (21 de ani), component al echipei naționale Cupa Davis,  este după Radu Albot al doilea tenisman moldovean ca valoare.El ocupă în prezent locul 347 în clasamentul mondial. Anul trecut l-a încheiat pe poziția a 457-ea.Ascensiunea este vizibilă pentru toată lumea.