Home Другие виды спорта Разное La Spartachiada ”Dinamo” la sambo au participat două vedete de prim rang

La Spartachiada ”Dinamo” la sambo au participat două vedete de prim rang

Echipa Ministerului Afacerilor Interne (MAI) a devenit astăzi, la sala specializată a Universității de Stat de Educație Fizică și Sport, campioană a Spartachiadei ”Dinamo” la sambo, rezervată structurilor de forță din țară.

Ea a depășit-o în clasamentul general doar cu două puncte pe ocupanta locului doi, reprezentativa Serviciului Pază și Protecție de Stat (SPPS), care a avut în lot două vedete: colonelul Viorel Marinescu (plus 100 kg), dublu campion mondial de veterani, și Marcel Trudov (82 kg), premiant al Campionatelor Europene la judo. ”Am avut o echipă omogenă. Nimeni dintre membrii ei nu a clacat și a obținut locurile planificate. Asta ne-a permis să devenim primii”, a declarat șeful Clubului Sportiv Central ”Dinamo” Aracadie Bostan, instituție sub egida căreia s-a desfășurat turneul.

Pe locul trei s-a clasat formația Serviciului Informații și Securitate (SIS).

La competiție au mai participat selecționatele Departamentului Instituțiilor Penitenciare și Centrului Național Anticorupție.

Campioni al individual au devenit: Victor Jitariuc (62 kg), Vladimir Nimerenco (68 kg), ambii de la MAI, Ion Cîrîcu (74 kg, SIS), Marcel Trudov (82 kg, SPPS), Gheorghe Drucioc (90 kg, CNA), Serghei Cuivlab (DIP). ”A fost o mică promenadă pentru mine. Oricu, recunosc, a fost plăcut să cîștig turneul, care-i al treilea anul curent pe plan intern unde am devenit primul”, a declarat Viorel Marinescu.