Home Другие виды спорта Разное Slavian Guțu și Andrei Porubin, cei mai tari la veterani

Slavian Guțu și Andrei Porubin, cei mai tari la veterani

Ei au cîștigat ieri, la clubul Niagara, titlul de campion naționali pe echipe la tenis, categoria de vîrstă veterani și amatori (plus 35 de ani).

În finală disputată în compania lui Ion Lambantu și Vladimir Iampolschi  ei au învins cu scorul 2-0. Slavian Guțu l-a întrecut în prima partidă disputată cu scorul 2-0 (7-5, 6-1) pe Ion Lambantu, iar la dublu scorul a fost 6-7 (7-9), 7-5, 7-6 (10-6).

Tie-break-urile din primul set și al treilea vorbesc de la sine despre tensiunea întîlnirii. În primul campionii cedau cu 1-4, dar pe final au egalat (6-6), cedînd la tie-break, în prelungiri. În ultimul set au condus cu 2-0, 5-3, dar au fost egalați și chiar conduși cu 6-5, dar pînă la urmă au smuls victoria.

Pe locul trei s-a situat duetul Igor Cuznețov-Ceslav Ciuhrii.

”AVTM este o structură a federației naționale. Activitatea ei se înscrie perfect în programul de activitate, obiectivele pentru viitor și o vom sprijini mereu”, a declarat la festivitatea de închidere Marina Tauber, președintele federației naționale de profil.

În faza finală au participat opt echipe. Actuala ediție a fost a șaptea.