Home Другие виды спорта Разное Echipa Olimpus-85 USEFS a cîștigat turneul ”Cupa primarului”

Echipa Olimpus-85 USEFS a cîștigat turneul ”Cupa primarului”

Echipa moldoveană de handbal masculin Olimpus-85 USEFS Chișinău a cîștigat ieri, la sala Alexia din capitală, turneul internațional ”Cupa primarului”.

Ea a avut următorul parcurs pînă la prima treaptă a podiumului de premiere. A învins-o în primul meci disputat cu scorul 34-30 pe formația poloneză Malbork, a cedat la limită (32-33) în ultimele secunde ale întîlnirii cu echipa ucraineană ZNTU-ZAS Zaporojie și a întrecut cu scorul 36-29 în ultimul meci disputat clubul FC Ploiești (România). Rezultatul acestei întîlnirii a fost decisiv pentru desemnarea cîștigătoarei competiției. Asta pentru că ea a fost desemnată conform diferenței de golaveraj, care s-a dovedit a fi superior echipei ucrainene.

Olimpus-85 este campioană națională en titre. Turneul ”Cupa primarului” s-a desfășurat a șasea oară. Victoria recentă este a doua obținută de handbaliștii moldoveni.