Home Другие виды спорта Разное Radu Albot a stabilit un nou record național

Radu Albot a stabilit un nou record național

Tenismanul moldovean Radu Albot a fost clasat în premieră pe locul 82 în clasamentul mondial al probei de dublu, fapt ce constituie o nouă performanță în sportul moldovenesc.

El a urcat cu 28 de trepte în top în comparație cu săptămîna trecută. Ascensiunea a fost determinată de victoria repurtată în week end  la turneul internațional Istanbul Open (Turcia), une a evoluat împreună cu Dusan Lajovic (Serbia, în imgine).

Cei doi au învins în finală în două seturi (6-4, 7-6) perechea Robert Lindsted (Suedia) – Jurgen Meitzer (Austria).

La individual, Radu Albot a cedat în primul meci disputat, fiind eliminat din concurs. În consecință, el a coborît în clasamentul mondial de pe locul 128 pe 133.

Radu Albot, angajat în echipa sportivă a Serviciului Protecției Civile și Situațiilor Excepționale, este autorul mai multor performanțe înregistrate în tenisul moldovenesc. El a cîștigat în cariera sa 16 turnee la individual și 16 la dublu.